Облекчения за транспорта на стоки през България, Румъния, Сърбия и Гърция са договорени при срещата на лидерите на четирите държави в Солун в сряда. Това съобщиха пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов и президентът на Сърбия Александър Вучич, цитирани от БТА.
В Солун се състоя Съветът за сътрудничество на високо равнище между премиерите на България, Гърция и Румъния - Бойко Борисов, Алексис Ципрас и Виорика Дънчила и президента на Сърбия Александър Вучич.
България направи наистина така, че нейното председателство на Съвета на ЕС да се превърне в балканско председателство, в което всички държави от региона можаха да се представят пред 28-те членки на ЕС, каза след срещата Бойко Борисов.
С Румъния и Гърция можем много да настояваме Сърбия да стане член на ЕС, но има критерии, които трябва да се изпълнят, посочи Борисов. Това е да вдигаме брутния вътрешен продукт (БВП), доходите и да станем по-богати като нации. България имаше само един мост с Румъния, а само през Будапеща има седем моста. Мостът при Видин и Калафат има четири пъти повече трафик, отколкото го планирахме, добави той.
При внос на стоките в региона да има единна такса и това да става на едно гише, за да вкарваме от Азия и Африка не емигрантите, а товарите, каза Борисов.
Бургас - Александруполис ни е ключов проект и се надявам до края на септември министрите да подготвят проектите и финансирането. Подготвяме и интерконекторни връзки със Сърбия и с Гърция, както и газов хъб, който да получава газ от Русия, посочи Борисов. Затова ще поканим еврокомисари, които да помогнат за тази идея, каза още българският министър-председател.
Александър Вучич пожела на Борисов да организира в София и сесия на ООН.
Премиерът на Гърция Алексис Ципрас определи българското председателство на Съвета на ЕС като изключително успешно. Той заяви, че по своята същност то е било балканско.
Той разказа, че при срещата в Солун са говорили и за предстоящия формат "16+1" в София, в който и Гърция щяла да вземе участие.
"Не забравяйте, че Балканите са на кръстопътя на три континента и в бъдеще ще играят съществена роля в геополитически и икономически план", заяви Ципрас. Той бе категоричен, че с направените стъпки по време на българското европредседателство пред Балканите има нова перспектива.
"За Сърбия срещата в Солун е много важна. За нас е много важна подкрепата на България, Гърция и Румъния", обяви президентът на Сърбия Александър Вучич.
Той обясни, че за първи път са говорили за обща компания, която да управлява транспортните инфраструктурни проекти и за печалбите, които ще имат четирите държави.
Вучич отново подчерта, че Сърбия не е решила своя проблем с Прищина.
"Аз никога не съм се намесвал в проблемите на други страни и няма да взема отношение за името на Македония", каза сръбският президент. Той обяви, че сънародниците му се радват за близкото решаване на проблема с името.
Премиерът на Румъния Виорика Дънчила приветства Борисов за успешното председателство. Тя припомни, че догодина Румъния ще поеме ротационното председателство и увери, че темата Западни Балкани отново ще е във фокуса на вниманието.
Следващата среща на четиримата лидери ще бъде в края на септември във Варна, съобщи Ципрас.


Системни кражби оставиха булевард във Варна без улично осветление
Хванаха 21-годишен наркодилър във Варна
Имате жълти стотинки - можете да ги дарите за децата на Варна
Граждани масово нарушават наредба на Община Варна
От НЗОК обещаха: Нито един български гражданин няма да остане без лекарства
Nvidia и Siemens обявиха партньорство
Регионализацията е ключът към по-силна стартъп екосистема в България и Европа
Автомобилните компании търсят отговор на високите цени и спадащите продажби
Турция започва годината с рекорд на фондовия пазар и забавяне на инфлацията
Н. Стойков: Ако няма паника на пазара, петролът едва ли ще поевтинее под $50
Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години
BYD заложи на груба сила в ултралуксозния сегмент
Ще видим ли Кристиано Роналдо в „Бързи и яростни’’
Най-популярният механик за първи път си купи нова кола
Пет от най-здравите дизелови SUV втора ръка
Пенсионери от самоковското с. Поповяне останаха без първа пенсия в евро
Задействаха системата BG-ALERT в общините Крумовград и Кирково заради валежите ВИДЕО
Мики Рурк: Бих си напъхал пистолет в з*дника и бих дръпнал спусъка, вместо да искам пари ВИДЕО
Гроздан Караджов разпореди пощата в село Караисен да отвори още утре
От МВнР предупреждават за наводнения и преспи по пътищата в Босна и Херцеговина